field-1246620_1920

De constante geur van hartje zomer bij Stekbedrijf Bergs

09-04-2013
Wanneer je je ogen je dicht doet en alleen op je neus vertrouwt, zou je zweren dat het hartje zomer is. Vergeet het maar, buiten regeert nog steeds Koning Winter. Ook eind maart in het Limburgse Heythuysen.

Maar niet bij Stekbedrijf Bergs. Daar wordt je meteen op het verkeerde been gezet. In de verwarmde kassen doet de geur van verschillende soorten stekjes je denken aan een warme, zwoele zomerdag. ,,Het lijkt alsof je in een andere wereld stapt, iedere keer weer. Als ik hier loop, word ik meteen vrolijk”, vertelt Loes Bergs met een glimlach. Samen met tweelingbroer Wim de drijvende kracht achter het stekbedrijf, dat afgelopen jaar gedeeltelijk een nieuw jasje kreeg aangemeten.

Waardering voor het ondernemerschap van Loes en Wim, kwam er begin dit jaar toen hun bedrijf werd onderscheiden met de Ondernemers- én publieksprijs van de gemeente Leudal. En dat zorgt voor de nodige publiciteit die ze, zoals ze zelf aangeven nooit hebben gezocht. ,,Mensen van buitenaf hebben ons voorgedragen. Om genomineerd te zijn, vonden we op zich al een hele eer”, aldus Wim.

In de plaatselijke weekbladen en op de regionale televisie komt het winnen van de prijs ruim aan bod. Veel reacties komen er ook op het informatieve filmpje dat Wim en Loes hebben laten maken en dat onder meer op hun website staat en uiteraard op Facebook. ,,We merken dat social media steeds belangrijker wordt bij het in de markt zetten van ons product”, benadrukt Wim. ,,Ik hoor van mensen dat ze nu pas weten wat het stekken van planten inhoudt en hoe het er op ons bedrijf aan toegaat. Zo hebben veel mensen uit de buurt nooit geweten hoe groot het hier is.”

De specialisatie van stekbedrijf Bergs omvat het vermeerderen - bewortelen van stekken - van meer dan negentig soorten lavendel (‘..het is een dankbare plant..’), sierheesters en een aantal vaste planten. En daar komt vrijwel alleen maar handwerk bij kijken.

De nieuwbouw, die als gezegd in 2012 werd gerealiseerd, omvat onder andere een nieuw kantoor, een grote loods met een inpandige kantine, een toiletgroep en twee werkruimtes. ,,We hebben tot voor twee jaar geleden in schuren gewerkt, waar vroeger de kalkoenen in zaten. We zijn er allemaal op vooruit gegaan. Zo hoeven medewerkers, wanneer ze naar het toilet moeten, geen tientallen meters meer te lopen.”

In de jaren zeventig hield vader Bergs niet alleen kalkoenen, hij kweekte daarnaast op kleine schaal coniferen in de volle grond. Een activiteit die op den duur uitgroeide tot een volwaardige plantenkwekerij gespecialiseerd in containerteelt voor coniferen en heesters. ,,Mijn vader zorgde zelf altijd zelf voor de vermeerdering. Dat viel collega kwekers op, vandaar dat ze hem op een gegeven moment vroegen een volgende keer duizend extra stekken te telen. Dat was, kort door de bocht, de eerste aanzet van wat nu Stekbedrijf Bergs BV is.”

Na het overlijden van hun vader in 2006 - moeder Bergs overleed een paar jaar eerder - nemen Loes en Wim het bedrijf definitief over. ,,Het was geen gemakkelijke start, maar dankzij het uitzetten van een duidelijke koers, is het bedrijf nu wel gezond.” Die nieuwe koers behelsde onder meer schrappen in het assortiment, het afscheid nemen van een aantal klanten, maar ook een reorganisatie, weliswaar met behoud van personeel.

De samenwerking tussen Loes en Wim gaat heel goed. ,,Het zal er vast mee te maken hebben dat we een tweeling zijn, we voelen elkaar in ieder geval prima aan. Ook de taken zijn goed verdeeld. Zo houdt Wim zich bezig met alles dat met stekken te maken heeft, terwijl ik het administratieve gedeelte en personeelszaken voor mijn rekening neem. De planning doen we samen, vandaar dat we ook veel van elkaars werkzaamheden afweten.”

Bij Bergs BV werken in totaal twintig vaste medewerkers, achttien studenten, twee seizoenwerkers en vier fulltime uitzendkrachten. Opvallend is het aantal sollicitaties dat naar aanleiding van de publiciteit rond het winnen van de prijs bij Wim en Loes binnenkomt. ,,Het schijnt dat mensen hier graag willen werken. Jammer genoeg dat er voorlopig geen functies vacant zijn, maar het is uiteraard wel leuk om te merken dat je als bedrijf ook bij mensen die op zoek zijn naar werk goed staat aangeschreven.”

Opvallend in de nieuwe loods is een hermetisch afgesloten ruimte waar niemand mag komen, nou ja Wim uitgezonderd. ,,Daar experimenteer ik met het kruisen van verschillende stekjes. Heel spannend allemaal en een proces waar ik liever geen pottenkijkers bij heb, je weet immers nooit wie er met jouw idee aan de haal gaat”, vertelt hij met een knipoog.
Stekbedrijf Bergs

Pagina delen