field-1246620_1920

Geitensector: Zorgvuldige opvolging nodig na advies VGO-III

8 dec 2025

De Gezondheidsraad heeft vandaag haar tweede deeladvies over VGO-III gepubliceerd en is in dit deel van haar advies genuanceerder dan het rapport in februari. LTO neemt het advies serieus, bestudeert de aanbevelingen en bekijkt welke werkbare oplossingen meegenomen kunnen worden in het eigen sectorplan.

Melkgeiten

Het rapport Veehouderij en gezondheid omwonenden (VGO-III) en bijbehorende Kamerbrief zorgde toen voor onrust bij omwonenden en geitenhouders. In het eerste advies van de Gezondheidsraad werd gesteld dat er ‘waarschijnlijk een oorzakelijk verband bestaat’ tussen longontstekingen en wonen in de nabijheid van geitenhouderijen. De sector heeft die signalen serieus opgepakt en is daarmee aan de slag gegaan.

De Nederlandse geitenhouderij (LTO, NGZO en Platform Melkgeitenhouderij) presenteerde vorige week al haar eigen plan voor de sector Samen bouwen aan vitaal nabuurschap. Hiermee zet de sector een stap voorruit om onder andere bacteriële concentraties en emissies in stallen te verlagen.

“Volksgezondheid is in ieders belang. De geitenhouderij heeft het initiatief en haar verantwoordelijkheid genomen door zelf met een sectorplan te komen.” aldus Jos Tolboom, voorzitter LTO Geitenhouderij.

Het is belangrijk dat betrokken partijen, omwonenden, sector én beleidsmakers, de tijd en ruimte krijgen om het advies van de Gezondheidsraad in zijn geheel te bestuderen voordat conclusies worden getrokken. LTO en de geitensector bekijken of dit advies van de Gezondheidsraad aanleiding is voor wijzigingen of toevoegingen van haar eigen sectorplan.

Dit is een bericht van LTO Nederland (8 december 2025)

 

Pagina delen

Sectorgroepen

Dit artikel staat onder de volgende sectorgroep
Geitenhouderij