Uitvoeringsovereenkomst ‘Propositie Heuvelland’ getekend
27 nov 2020
Provincie Limburg, Waterschap Limburg, LLTB, WML en zeven Limburgse gemeenten ondertekenden op 20 november de uitvoeringsovereenkomst ‘Propositie Heuvelland’. Deze overeenkomst heeft tot doel samen te gaan werken aan verduurzaming van water- en bodembeheer door agrariërs in het Heuvelland. Het werkgebied ligt rond de Beneden-Geul en het gebied ten oosten van het Bunder- en Elslooërbos.
Voor de uitvoering is de komende zes jaar 7,5 miljoen euro beschikbaar. Het geld wordt beschikbaar gesteld door het ministerie van Landbouw, Natuur en Voedselkwaliteit (LNV), provincie Limburg en Waterschap Limburg.
Vrijwilligheid en praktijkrijp
De uitvoeringsovereenkomst richt zich op het voorkomen van wateroverlast in kernen. Bestuurslid Thijs Rompelberg, die namens de LLTB de overeenkomst tekende, licht toe: 'Landbouw doet al veel aan vermindering van wateroverlast, denk maar aan de erosiemaatregelen. Maar door de klimaatverandering is een extra stapje nodig.'
Een groep leden heeft, op initiatief van het bestuur van LLTB-regio Zuid-Limburg, nagedacht over welke maatregelen kunnen worden genomen. Die maatregelen zijn en worden in de praktijk beproefd. Rompelberg: 'Die maatregelen kunnen nu op vrijwillige basis breder worden toegepast en waar nodig staat daar geld tegenover.'
Een tweede onderwerp in de overeenkomst is nitraat. Rompelberg: 'Ook daar worden de laatste jaren al goede resultaten geboekt, maar de kwetsbare Natura2000-gebieden vragen nog iets extra. De ervaringen met de projecten Duurzaam Schoon Grondwater en Slim Bemesten leren dat er nog een vermindering van de uitspoeling kan worden gehaald, met behoud van opbrengsten.' Het project voorziet daarom in de mogelijkheid van een driejarige begeleiding van boeren gebaseerd op de kennis uit de twee projecten.
Andere bronnen
Dat de nu getekende overeenkomst zich richt op landbouw, betekent niet dat andere bronnen niets hoeven te doen. Rompelberg: 'Ook anderen zullen moeten bijdragen, denk maar aan het water dat van verharde oppervlaktes afstroomt of watervervuiling door riooloverstorten.' Via een eigen aanpak zullen die maatregelen ook worden genomen. 'Maar we zien vaak dat bij financiële stimulansen anderen met het geld gaan lopen. Daarom gaat deze aanpak alleen over onze sector, zodat het geld ook op het boerenerf komt', zegt hij.
Tenslotte roept Rompelberg agrariërs op deel te nemen. Hij benadrukt dat er nu geld beschikbaar is voor advies en maatregelen en hoopt dat land- en tuinbouwers in het gebied dat ook gebruiken. ‘Het draagt immers bij aan de goede landbouwpraktijk, waarvan je als ondernemer op langere termijn zelf ook de vruchten plukt.’