Brandveiligheid belangrijk aspect verzekerbaarheid
7 jul 2020
Een grote brand zorgt voor veel leed en wanneer een stal (bijna) geheel afbrand komt de milieuvergunning te vervallen. Het aanvragen van een nieuwe vergunning en het opnieuw bouwen van een stal zijn in ieder geval langlopende projecten. Reden temeer om vijf punten te benoemen die een goede bijdrage leveren aan de brandveiligheid op uw bedrijf.
1. Technische ruimte brandwerend maken of apart van de stal plaatsen
Het is de ervaring dat het ontstaan van een brand vaak te maken heeft met elektra. In de technische ruimte zit relatief veel elektra en is daarom een plek met een verhoogd risico. Onder een technische ruimte wordt verstaan: een voerkeuken, ruimte waarin aggregaat staat, ruimte met veel elektrapompen (bijvoorbeeld een breivoerinstallatie), meterkast/hoofd-verdeelkast of groepenkasten. Het brandwerend afschermen van deze ruimtes zorgt ervoor dat de brand zich niet (snel) verspreid. Materialen die hiervoor gebruikt kunnen worden zijn steen, beton of vezelsilicaat platen.
2. Techniek buiten de hygiënezone en dierenverblijven plaatsen
Het is een goede optie om techniek, zoals omvormers en groepenkast, buiten de hygiënezone en het dierenverblijf (wel afgedekt en afgeschermd) te plaatsen. Plaats omvormers en aggregaten bij voorkeur ook buiten de stal. Voor wandcontactdozen geldt dat ze bij voorkeur buiten de dierverblijven geplaatst moeten worden. Mocht er brand ontstaan, dan is het risico dat de brand overslaat naar de stal veel kleiner.
3. Verbindingsruimtes brandwerend maken
Verbindingsruimtes tussen stallen voorzien van een brandwerende deur (minimaal 30 minuten). Op die manier kan het vuur zich niet verspreiden naar de andere stal.
4. Geen warmtebronnen op brandbare ondergrond
TL lampen, ledverlichting, biggenlampen et cetera horen niet op een brandbare ondergrond zoals isolatiemateriaal, pvc of hout, omdat dit zorgt voor een gemakkelijke verspreiding van de brand. Plaats bij voorkeur warmtebronnen op een stenen wand. Zorg bovendien dat de ledverlichting “brandveilig” aangelegd en aangesloten is.
5. Algemene netheid van het bedrijf
Een bedrijf dat opgeruimd is, heeft een kleinere kans op brand. Situaties die voorkomen moeten worden zijn bijvoorbeeld opslag van materialen in de technische ruimte of elektra die vervuilt door spinrag en stof. Het goed onderhouden van de elektra is een duidelijk pluspunt. Controleer zelf ook regelmatig de elektra.
Tenslotte nog een tip bij de aanleg van zonnepanelen. Meld de aanleg van zonnepanelen voordat u met de aanleg begint bij uw verzekeraar, dan weet u van tevoren of de verzekeraar de zonnepanelen wil verzekeren. Bij het monteren: sluit de panelen parallel aan in plaats van in serie. Na oplevering: laat de installatie door een extern bedrijf keuren.
Dit is een bericht van LTO Nederland.