Hierbij willen wij u bijpraten over de legalisatie van de huisvesting arbeidsmigranten. De LLTB afdeling Peel en Maas en klankbordgroep van ondernemers trekken hierin samen op om uw belangen te behartigen.
In juni heeft er een gesprek plaatsgevonden met de nieuwe wethouder Arno Janssen waarin wij onze kritiekpunten hebben aangegeven. De wethouder heeft aangegeven met ons verder te willen praten over deze punten maar dat hij het beleid dat door de gemeenteraad is vastgesteld nu niet kan veranderen. Afgesproken is dat er over de huisvestingsregels, de exploitatievergunning en de verblijfsbelasting nader overleg plaatsvindt met de medewerkers van de gemeente. Het overleg over de verblijfsbelasting zal plaatsvinden op 21 augustus aanstaande. Het overleg over de huisvestingsregels heeft al plaatsgevonden. Dit heeft geleid tot de volgende resultaten.
De volgende punten zijn verduidelijkt of toegezegd:
- Een Bedrijfsontwikkelingsplan (BOP) is niet verplicht, een ondernemer kan ook op een andere manier aantonen hoeveel medewerkers hij wil huisvesten. Dit kan d.m.v. de Meitelling maar ook anders. Toegezegd is dat de Meitelling van ondernemers niet wordt gepubliceerd bij de ter inzage legging van het bestemmingsplan.
- Het stellen van extra eisen aan het parkeren is van toepassing voor huisvesting in het de kernen, in het buitengebied speelt dit niet.
- Het Bouwbesluit wordt pragmatisch toegepast, d.w.z. dat bij bestaande bouw het gelijkwaardigheidsbeginsel kan worden toegepast, als de huisvester daarom vraagt. Dat betekent dat gelijkwaardige maatregelen kunnen worden toegepast als de voorgeschreven maatregelen niet haalbaar zijn.
- De gemeente wil incidenteel bekijken of bepaalde woonunits kunnen worden aangemerkt als gebouw en daardoor langer dan 6 maanden gebruikt mogen worden. Het gaat hier wel om uitzonderingen.
- Het maximum aantal te huisvesten personen mag niet meer zijn dan vergund. Bij (tijdelijke) inkrimping van het bedrijf, blijft het vergunde aantal ongewijzigd.
- Bij het legalisatietraject moet ook de tijdelijke huisvesting (max 3 maanden) in units worden meegenomen. De gemeente zal dit nogmaals communiceren naar de huisvesters.
- Ondertekening van de anterieure overeenkomst waarin de bijdrage van €2.500,- is geregeld moet plaatsvinden voordat het ontwerp bestemmingsplan ter inzage wordt gelegd (september) . De gemeente zal dit duidelijk communiceren.
De volgende punten zullen nader worden besproken met de wethouder:
- De huidige huisvesting is illegaal gebouwd of in gebruik. Hiervoor zijn boete-leges verschuldigd.
- Voor het toezicht en beheer hoort er een woning aanwezig te zijn op de bouwkavel. Tevens is een exploitatievergunning nodig om het toezicht en beheer te garanderen. Wij vinden dit dubbelop.
- Onduidelijk is of bij een maatschap alle leden van de maatschap een Verklaring van goed gedrag nodig hebben of dat ook één van de maten voldoende is.
- Waarom is landschappelijke inpassing van bestaande bebouwing nodig?
- Per 1 oktober as. komt er een wettelijke regeling waardoor huisvesting in bestaande gebouwen via een korte en goedkopere procedure vergund kan worden. Wij vinden dat de gemeente dit moet toepassen.
Wij zullen u na het overleg met de wethouder zo snel mogelijk te informeren over het resultaat.
Ondertussen vragen wij u om zaken te melden die niet goed verlopen of waar knelpunten ontstaan. U kunt dit rechtstreeks melden bij Carla Duijf of Leonne Delahaije van de gemeente. U kunt het ook doorgeven aan de vertegenwoordigers van de klankbordgroep of de LLTB. Dan zullen zij dit doorgeven aan de gemeente.